iPhone kloonib häält ja toob subtiitrid randmele – Mida uut tõi rahvusvaheline ligipääsetavuse päev?

Autor: Jakob

Sel nädalal, 15 mail, tähistati rahvusvahelist ligipääsetavuse päeva, tuntud ka kui Global Accessibility Awareness day. Päeva eesmärk on tuletada inimestele ja ettevõtetele meelde, et kui luuakse uusi teenuseid või digilahendusi, tuleb nende kasutatavust hinnata erinevate inimeste vaatenurgast. Mõned meist ei näe hästi. Teised ei kuule. Kolmandatel on raske kasutada puuteekraani või hiirt. Mõnel jälle teeb keeruline menüü või läbimõtlematu nuppude paigutus elu raskeks. Aga elu ei pea keeruline olema.

Selle aasta ligipääsetavuse päeval tutvustasid nii Apple kui ka Google uusi funktsioone, mis aitavad inimestel tehnoloogia abil elust paremini osa saada. Enamik uuendustest, nagu ligipääsetavuse puhul ikka, on aga sellised, mis on kasulikud väga paljudele inimestele, sul ei pea selleks isegi puuet olema! Vaatame mõnda lahendust, millega Apple ja Google lagedale tulid.

Automaatsubtiitrid otse randmel

Apple kasutab usinalt ära tehisaru oskust saada aru inimkõnest. Nüüd saad jätta oma iPhone’i konverentsi või loengusaalis, koosolekul või kohtumisel esineja juurde ning lugeda reaalajas räägitavat teksti otse oma Apple Watchilt. Samuti saad kella pealt subtiitreid pausile panna või tagasi kerida, kui vahepeal mõte uitama läheb. Tõsi, esiotsa eesti keeles see funktsioon veel ei tööta.

Kõrvuti nutikell ja telefon. Telefoni ekraanil on teade "live listen" ja mikrofoni ikoon. Selle all tekst: ""All right, everyone we’ve been exploring the journey of Odysseus and I want to focus on his character arc." Nutikella ekraanil on sama info.

Mac saab endale mitme kaameraga luubisüsteemi

Esitlusslaidid on vahel kirbukirjas ning sa ei pea isegi tagareas istuma, et nende lugemine keeruliseks osutuks. Aga Apple’i luubi rakendus, mis seni töötas vaid iPhone’is, tuleb nüüd ka Mac-idesse. Näiteks saad kasutada iPhonei kaamerat,suunata see tahvlile või kaugemal asuvale esitlusekraanile ning näha kõike selgelt oma sülearvuti ekraanil. Vajadusel saad muuta seda, mis värvidega teksti ja tausta kuvatakse,Ja kui su laual on samal ajal märkmepaber või tööleht, saad oma läpaka kaamera abil laual toimuvat kohe esitluse kõrval suurendada.

Apple toimetab tekstidega veel- nimelt saab iOs nüüd lugemise režiimi, mis lubab kohandada üks kõik millise teksti välimust. Olgu tekst artiklina mõnes äpis või kaamera abil vaadeldav näiteks seinale trükitud lõunamenüüna, muuta saab seda, milline on teksti ja tausta värv, tähtede ja ridade vahe ning isegi kirja suurus.

Äpid saavad ligipääsetavuse info

Selleks, et äpid kõigi ligipääsetavuslahendustega, nagu näiteks VoiceOver ekraanilugeja, vähendatud animatsioonid, zoom, või hääljuhtimine töötaks, peavad arendajad arvestama ligipääsetavusega. Nüüd on võimalik oma tehtud tööd juba Appstoreis eksponeerida, sest äpid saavad endale ligipääsetavuse infotähised. Äpi info juures on võimalik kirjutada, milliseid ligipääsetavuslahendusi äpp toetab.

iPhone oskab nüüd su häält kloonida

Mõned inimesed ei saa intellekti või kõnepuude tõttu oma häält kasutada või on nende hääl järk-järgult haiguse tagajärjel kadumas. Apple täiendas oluliselt oma võimalust luua oma personaalne digihääl, – telefoni abil tuleb ette lugeda vaid 10 lauset ning seade loob selle põhjal realistliku, inimese enda häält meenutava sünteetilise hääle. Hiljem saab inimene kirjutada ja lasta oma telefonil see tekst ette lugeda, – enda häälega.

Vision Pro muudab ümbritseva maailma nähtavamaks.

Apple’i Vision Pro saab uuendusi, mis aitavad vaegnägijatel paremini ümbritsevat tajuda. Kasutaja saab kaameratega suurendada või esile tuua ümbruses asju, mida muidu silm ehk ei haaraks või mida keeruline näha on. Vision pro kirjeldab ka inimesele mis ümbruses toimub.

Ja uuendusi on veel:

Ka google kasutab tehisintellekti

Androidi ekraanilugeja TalkBack sai paremad võimalused kasutada Gemini-nimelist tehisintellekti. Varem oskas ekraanilugeja Gemini abil vaid pilte kirjeldada, nüüd saab inimene tehisaruga ka piltide üle vestelda. Näiteks, sõber saadab oma uuest kitarrist foto. Nüüüd saad tehisaru käest küsida, mis värvi see on? Mis firma? Ja Gemini vastab. Ka ekraanil oleva info kohta saab küsimusi küsida – näiteks, kas poes oleval tootel on soodustus.

Automaatsubtiitrid saavad nüüd aru, kui rääkija on emotsionaalne

Google täiustas ka oma reaalajas subtiitreid, mis toimivad sarnaselt Applei lahendusele, kirjutades üles automaatselt selle, mida kõneldakse.

Nüüd tunneb lahendus aga ka ära, millise emotsiooniga kõneldakse. Kui kommentaator keset jalka mängu ikka “Väraaaav!” kisendab, tuleb see ka vastavalt kirja panna. Subtiitrid tunnevad ära ka vilistamise, köhatamise ja muud helid – mis võivad vestluse mõistmisel tegelikult väga olulised olla.

Chrome on parem PDF-ide parandamisel

Chrome’i brauser tunneb nüüd ära skaneeritud PDF-id ja muudab need automaatselt ekraanilugejatele loetavamaks. Teksti saab kopeerida, otsida ja ette lugeda – justkui oleks see tavaline veebileht.

Nii et olgu sul Apple või Android, kell või prillid – ligipääsetavus pole enam nurgatagune lisafunktsioon, vaid täiesti loomulik osa sellest, kuidas me tehnoloogiat kasutame. Ja kuigi need uuendused pole veel igas seadmes, liigub maailm järjest rohkem selles suunas, et kõik saaksid osa digiajastust. Mitte ainult need, kes juba “saavad hakkama”.